Kulcsszó? Porozitás. Ez számos blogger, vlogger és nõk körében forró téma. Minél többet tudunk a haj szerkezetérõl, annál magasabb színvonalú lesz a hajápolás.
Ha továbbra sem’ismeri a haj porozitását, olvasson tovább!
Porozitás – ez a haj egyik anatómiai jellemzõje. Meghatározza a kutikulák helyzetét. A porozitás lehet alacsony, közepes vagy magas; az alacsony a legjobb, a magas a legrosszabb. Ha a hajszálak megemelkedettek, a haj sokkal érzékenyebb, megjelenése megváltozik, és különbözõ problémákkal szembesülünk.
Beszélnünk kell a haj szerkezetérõl, (legalább röviden) ha többet szeretnénk tudni a haj porozitásáról.
Haj szerkezete
Minden haj (még a legkisebb) is gyökérbõl (a bõr alatt) és egy szárból áll. A hajápolás során gondoskodnunk kell arról, hogy ápoljuk a bõr alatti szõrtüszõket. Új sejtek (felelõsek a haj növekedéséhez) születnek a tüszõkben. A hajhagyma része a tüszõnek, és róla is tudnunk kell, egyet s mást. A hajhagyma a hajunk egyetlen élõ része. Fontos megfelelõen táplálni és hidratálni a hajhagymákat annak érdekében, hogy a hajunk egészséges legyen.
Mi van a bõr felett? Hajszál, amely három részre oszlik: gyökér, a középsõ rész és a hajvég. Ezért mondjuk, hogy a“tövétõl a végéig ápoljuk”.a hajat. Azonban fontosabb különbséget tenni a hajrétegek között. Ez részletes információkkal szolgál a haj porozitásáról.
A hajszál részei:
- Hajbél – csak sûrû hajban található,
- Kéreg – keratinból áll; védi a hajat;
- Kutikula – kalligráfiás keratin kutikulák formájában.
Az utolsó rész, – a kutikula – külsõ réteg. Egyetlen haj 7-10 átlátszó (nem mindig) kutikula mérlegbõl áll, amelyek a külsõ struktúrát alkotják. Rugalmasság jellemzi, így– többé-kevésbé szorosan képesek egymáshoz tapadni.
A kutikula reagál a környezet hõmérsékletének vagy pH-értékének változására. Ez mit jelent? A hajat meleg vízzel öblíthetjük ki, vagy hajszárítóval száríthatjuk. Minek? A hajolaj vagy más termék tápanyagai könnyebben felszívódnak a hajba. Fontos megjegyezni, hogy a hajat minden kezelés után (beleértve a hajmosást) hideg vízzel vagy ecettel kell kiöblíteni. Ennek következtében a mérlegek lezáródnak, így a haj finom lesz.
Mi a haj porozitása?
Különös porozitásról beszélhetünk, amikor a kutikulák hosszú ideig egy adott helyzetben maradnak. Amikor kezelés során szándékosan bezárjuk vagy felnyitjuk a kutikulákat, a porozitás nem’változik. A porozitás a külsõ kutikula rétegének állandó állapotára utal.
A hajnak háromféle porozitása lehet:
- Alacsony: az úgynevezett alacsony porozitású haj– a kutikulák egymáshoz ragadnak.
- Közepes: az úgynevezett közepes porozitású haj– a kutikulák félig nyitottak.
- Magas: az úgynevezett magas porozitású haj– a kutikulák tágan nyíltak.
Miért érdemes tudni a haj porozitását? A válasz egyszerû: a haj állapota a haj porozitásától függenek. Az alacsony porozitású haj a legegészségesebb, így a hajápolás során az alacsony porozitás elérésére törekszünk. Ez a hajtípus azonban nehezen stilizálható és hosszú ideig kell szárítani. Másfelõl a magas porozitású haj a leggyengébb, leginkább sérült és dehidratált. Ennek oka a következõ lehet: nem megfelelõ hajápolási termékek, kedvezõtlen idõjárási körülmények vagy túl sok stilizálás és hõkezelés. A harmadik típus normálisnak mondható, mivel ez a leggyakoribb. Bár ez nem ’azt jelenti, hogy a közepes porozitás nagyszerû. Ez a hajtípus hajlamos a göndörödésre, statikusságra, fakóságra és hullásra.
Érdekes tény! Tudja-e, hogy természetesen magas porozitású haja lehet? Például gyakoriak a sötét bõrû nõknél göndör hajjal. Ebben az esetben a magas porozitás nem’sérült állapotot jelent; hanem ez csak egy jellegzetesség.
Minden haj típusról gondoskodni kell. Mindhárom típust meg kell védeni és megefelelõ nedvességet biztosítani. Egyes hajtípus nedvességet igényel, míg a másiknak elegendõ nedvessége lehet. A cél ugyanaz: védelem, táplálás és hidratálás minden típusú hajnál.
Hogyan ellenõrizhetõ a haj porozitása?
A védelem és a tápanyagok mellett a különféle porozitásnak olyan hajápolásra van szüksége, amely különbözõ hatásokat eredményez. A sérült hajat meg kell javítani; a közepes porozitású hajnak pedig simításra és megerõsítésre van szüksége. Néhány módszerrel meg tudja határozni a haj porozitását:
- látogasson el egy hajszakértõhöz – ‘haj doktor’ – aki mikroszkópot használ, ahhoz, hogy a haj egész hosszússágán meghatározza annak porozitását.
- csinálja otthon, két pontos otthoni módszer egyikének használatával: figyelje meg a hajat vagy végezzen el egy kísérletet. Az egyszerû módszer a haj alaposabb megvizsgálását és vizuális állapotának ellenõrzését jelenti. Víztesztet is végezhet: tegyen egy hajszálat egy pohár tiszta vízbe – ha a hajszál gyorsan felszívja a vizet és lesüllyed akkor magas porozitású; Ha sokáig lebeg a felszínen, akkor alacsony porozitású.